Dört Boyutlu Ultrason

Dört Boyutlu Ultrason Ankara

Gelişen teknoloji ile beraber insanların hayatı da gittikçe kolaylaşmaktadır. Bu durum tıp dünyası için de geçerlidir. Hamilelik süreci genel olarak 40 haftadır ve bu süreçte anne adayları bebeklerinin gelişiminin her aşamasına tanıklık etmektedirler. Geçmişte bu durum mümkün değil iken, günümüzde ultrason kolaylıkla ulaşılabilir bir görüntüleme yöntemidir. İlk olarak 2 ve 3 boyutlu ultrasonlar kullanılmaya başlanmış, teknolojinin gelişmesiyle birlikte 4 boyutlu ultrasonlar kullanılmaya başlanmıştır.

4 Boyutlu Ultrason Nedir?

4 boyutlu ultrason, siyah-beyaz ultrasonografiden alınan kesitlerin bilgisayarda eş zamanlı olarak birleştirilmesine  verilen isimdir.

En, uzunluk ve derinlik olarak üç boyut içeren görüntünün eş zamanlı olarak monitörde görüntülenmesine 4 boyutlu görüntüleme denir.

3 boyutlu ultrason cihazlarında bebeğin mimikleri ve hareketleri gecikmeli olarak görülmektedir. 4 boyutlu ultrasonda ise eş zamanlı olarak görülebilmektedir. Ultrason cihazının temel prensibi, prob adı verilen ve anneye temas ederek yayılan ses dalgalarının dokulardan yansıtılıp monitörde görüntü oluşturmasıdır. Yansımalar düz ise görüntü iki boyutlu, açılı ise üç boyutlu olmakta ve bu sayede dokular daha ayrıntılı bir biçimde görüntülenebilmektedir.

Bebeğini ilk defa 4 boyutlu ultrason cihazında gören anne ve baba adayları görüntüden oldukça etkilenmektedirler. 4 boyutlu görüntüler sayesinde bebeğin kime benzeyeceği hakkında fikir bile yürütülebilmektedir. 4 boyutlu ultrason sayesinde bebeğin cildini bile görebilmek mümkün olmakta, gerçeğe çok yakın görüntüler elde edilmektedir.

Bebekte var olan anomalileri teşhis etme konusunda 4 boyutlu ultrasonografi oldukça önemlidir. Cenindeki damak yarığı ve dudak yarığı teşhisini koymada ya da omurgadaki ufak açıklıkları anlama konularında teşhis kolaylığı sağlamaktadır. Ancak 4 boyutlu ultrasonografi bir tanı aracı olarak değil yalnızca siyah-beyaz detaylı ultrasonografiye bir yardımcı araç olarak görülmelidir.

4 Boyutlu Ultrason Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Tercih Edilmelidir?

Hamilelik süreci boyunca, bebeğin anne karnındaki hareketleri ilk haftalardan itibaren ultrason ile izlenmekte fakat 4 boyutlu ultrason hamileliğin 4. ayından itibaren yapılabilmektedir. Bu nedenle kliniklerden, 16. haftadan itibaren 4 boyutlu ultrason için randevu alınabilir. Ultrasonda en iyi görüntünün yakalanabileceği en uygun dönemler hamileliğin 6. Ve 7. aylarıdır.

Gebeliğin 6. ve 7. ayları 26. Ve 30. hafta arasına denk gelmektedir. Bebeği 4 boyutlu ultrasonda sağlıklı ve net bir şekilde görüntülemek için en uygun dönem bu dönemdir.  26. haftadan önce bebeğin cilt altı yağ dokusu henüz tam gelişmediğinden sağlıklı bir görüntü alınması mümkün değildir. 30. haftadan itibaren ise bebeğin yeri daraldığından ve bebek pelvise doğru indiğinden net görüntü alınamayabilir.

4 boyutlu ultrasonda sağlıklı görüntü elde edebilmek için uyulması gereken belirli bazı kriterler vardır. İlk olarak bebeğin yüzünün dışa dönük olması sağlanmalıdır. Diğer taraftan, bebeğin yüzü ile rahim duvarı arasında yeterli miktarda sıvı bulunmalıdır. Bu kriterler sağlanamaz ise 4 boyutlu ultrasonda net bir görüntü alınamamaktadır. Bu gibi durumlarda, anne adayından sola veya sağa dönmesi istenebilmektedir. İkinci bir yöntem olarak ise anne adayına biraz dolaşması veya tatlı bir şeyler yedikten sonra muayeneyi tekrarlamaları tavsiye edilmektedir.

4 Boyutlu Ultrasonun Avantajlı Yönleri Nelerdir?

 • Eski tekniklere göre çok daha hızlı bir biçimde fetüsteki anomaliler tespit edilebilmektedir.
 • 2 boyutlu ultrasonda bebeğin ayak ve el parmakları tam olarak değerlendirilemezken 4 boyutlu ultrasonda tespit edilebilmektedir.
 • Henüz gebeliğin 3. Ayındayken Down sendromu tanısı 4 boyutlu ultrason sayesinde tanılanabilmektedir.
 • Çoğul gebelik süreçleri 4 boyutlu ultrason ile daha net bir şekilde izlenebilmektedir.
 • 4 boyutlu ultrasonlar, klasik 2 boyutlu inceleme özelliğini ve renkli doppler özelliğini bir arada sunmaktadırlar. Bu sebeple de aileler 3. aydan sonra bebeğin cinsiyetini öğrenebilirler ve renkli fotoğraflarını alabilirler.
 • 2 boyutlu ultrasona göre hem renkli hem de net fotoğraf kalitesi sayesinde bebeğin 1.5 ay kadar daha önce görüntülenmesine olanak tanır.
 • Bebeğin cinsiyetini daha erken dönemlerde öğrenmek mümkündür. (14.hafta)
 • Rahimdeki yapısal problemlerin teşhisine olanak sağlar.
 • Plasentada gözlemlenebilen anomalilerin saptanmasını kolaylaştırır.
 • Olağan dışı kanamaların sebepleri kolaylıkla teşhis edilebilir.
 • Dış gebelik, kistler, yumurtalıktaki tümörler, polipler ve miyomlar daha kolay teşhis edilebilmektedir.
 • Plasentanın yerleşimi saptanabilmektedir

4 Boyutlu Ultrasonun Klasik Ultrason Yönteminden Farkı Nedir?

4 boyutlu ultrason teknolojisinin sahip olduğu yüksek görüntü kalitesi bebeğin tüm organlarını ve hareketlerini oldukça net ve eş zamanlı olarak gözlemlemeye imkan tanımaktadır. Anne adayı, bebeğini monitörde 3 boyutlu bir şekilde izleme imkanına sahip olduğundan bebek ile arasındaki duygusal bağ daha da pekişir. Fakat 4 boyutlu ultrason muayenesinin yapılıyor olması 2 boyutlu ultrasonun gereksiz olduğu anlamını taşımamaktadır.  Bebeğin iç organlarıyla ilgili en iyi görüntüyü 2 boyutlu ultrasonların vermesidir. Bu aşamada şimdilik 3 ve 4 boyutlu ultrasonlar yetersiz kalmaktadır. Yine de 2 boyutlu ultrasona kıyasla 4 boyutlu ultrasonların transvajinal görüntü kaliteleri çok daha yüksektir.

4 Boyutlu Ultrason Testi Neleri İçermektedir?

4 boyutlu ultrason muayenesinde, bebeğin rahim içindeki hareketleri net bir biçimde ve eş zamanlı olarak gözlemlenir. 4 boyutlu ultrason tekniğinde de diğer ultrason teknikleri gibi ses dalgaları kullanılmaktadır. Hareketler eş zamanlı olarak gözlenebildiğinden bu durum canlı video izler gibi bir etki uyandırmaktadır. Bu da bebek ile anne arasındaki duygusal bağın daha erken dönemde gelişmesine yardımcı olur.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

4 boyutlu ultrason fiyatları hakkında kesin bir bilgi vermek doğru değildir. Fiyatlar merkez ve kliniklere göre değişiklik göstermektedir. Muayeneden önce uygulanabilecek bazı testler de maliyeti arttırabilmektedir. Değişen fiyatlar nedeniyle en doğru bilgiyi seçtiğiniz klinik ya da hastaneden almanız doğru olacaktır.

Ankara’da 4 Boyutlu Ultrason Nerede Yaptırılır?

Gelişmekte olan teknolojilerin tıp dünyasına uyarlanması oldukça pahalı fiyatların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. 4 boyutlu ultrasonlar geçtiğimiz yıllarda sadece seçkin merkezlerde bulunur iken şu an Ankara’da birçok merkezde ve klinikte kendisine yer bulmaya başlamıştır.

Whatsapp'tan Bize Yazın