Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj Sonrası Gebe Kalınabilir mi?

Kürtaj işlemi sonrasında gebe kalma olasılığının oldukça fazla olduğu yapılan araştırmalar ve klinik vakalar sayesinde tespit edilmiştir. Rahmin daha açık olması ve spermlerin tekrar rahme yerleşmesi sebebiyle gebelik oluşabilmektedir. Kürtaj sonrası oluşan gebeliklerde rahim kendini yenilemeye fırsat bulamayacağı için gebelikte problemler yaşanabilmektedir. Hem annenin psikolojik ve fizyolojik sağlığı hem de bebeğin yaşamının tehlikeye atılmaması için kürtaj sonrası cinsel ilişki yaşanacak ise doğum kontrol yöntemlerini kullanmak en iyi seçenek olacaktır.  Kürtaj sonrası adet düzeniniz normale dönmüş ise rahîm kendini toparlamış ve onarmış olacaktır. İşlem sonrası normal  olarak adet gördükten sonra gebe kalmak için bir engel yoktur

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Mücbir sebeplerden ötürü sonlandırılmak zorunda kalınan gebelikler sonrasında, mücbir sebepler ortadan kalktığında çiftler  “yeni bir gebelik” için hazır olabilmektedir. Bu doğrultuda, kürtaj sonrası hamile kalmak içinse rahmin iyileşmesi ve kadının psikolojisinin daha da iyiye gitmesi gerekmektedir. Enfeksiyon kapmamak, kanamaları arttırmamak, daha iyi bir gebelik yaşamak için mutlaka kürtaj sonrasındaki adetlerin düzelmesi ve anne adayının psikolojik olarak yeni bir gebeliğe hazır olması gerekmektedir. 

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki, çiftlerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Özellikle aktif cinsel yaşamı olan çiftler bebek sahibi olmaya hazır olmadığında kürtaj seçeneğini değerlendirmektedirler. Ancak, kürtaj sonrası cinsel yaşama dönme konusunda bir süre beklemekte fayda vardır. Çünkü, kürtaj sonrası rahim bölgesinde enfeksiyon ve cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların olma ihtimali oldukça riskli bir durum olacaktır. Bu nedenle, kürtaj sonrası cinsel ilişkiye bir müddet ara vermek iyi bir seçenek olacaktır. Kürtaj işlemi sonrasında doktorunuz cinsel ilişki için beklenilmesi gereken süre konusunda bilgi verecektir.

Kürtaj Sonrasında Hamile Kalmak Riskli Midir?

Bu konudaki yaygın olan en doğru görüş kürtaj sonrasında hamile kalmak için 3 ay beklenmesi gerektiği yönündedir. Genellikle kürtajdan sonraki 1 ay içerisinde kadın adet olur ve bu süre içerisinde adet olmamış ve hatta üzerinden 45 gün geçmiş ise hamilelik söz konusu olabilir. Sorunsuz biten bir kürtaj işlemi sonrasında doktorun tavsiye ettiği süre içerisinde bekledikten sonra hamile kalmanın da hem bebek hem de anne adayı için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Whatsapp'tan Bize Yazın