HSG (Histerosalphingografi)

Histerosalpingografi (HSG) (İlaçlı rahim filmi) Nedir?

Histerosalpingografi (HSG) jinekolojide rahim ağzı kanalının, rahim içi ve fallop tüplerinin fonksiyonlarını analiz etmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Rahim içine verilen özel bir sıvı, rahim içinin görüntülenmesine olanak verir.

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) Nasıl Çekilir?

Adet kanamasının bitiminden itibaren 3-4 gün içinde çekilir. Bu dönemde rahim içi dokusu incedir ve gebelik ihtimali oldukça düşüktür. Böylece hem filmlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenir. HSG (ilaçlı rahim filmi) çekmeden yarım saat önce oluşabilecek kramp benzeri ağrıları önlemek için bir ağrı kesici alınması önerilir. İşlem sırasında kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru çeker. Doktor, jinekolojik muayenede kullanılan spekulum  adı verilen muayene aleti vajinaya yerleştirilerek  vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlenir ve rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur. Bu alet rahimin düz bir pozisyona getirilmesi için çekilerek rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile sıvı rahim içine gönderilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında gözlenerek ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınarak işlem sonlandırılır. Bütün işlem 5-10 dakika arasında tamamlanmaktadır.

HSG Çekildikten Sonra Neler Olur?

HSG çekildikten sonra lekelenme ya da küçük bir miktarda vajinal kanama olabilir. Şayet kanama artarsa ya da birkaç günden uzun sürerse tekrar doktora görünmek gerekir. Hafif ya da orta şiddette bel ve kasık ağrısı olabilir. Ateşin çıkması halinde erken bir enfeksiyonun belirtisi olarak yorumlanabilir. İşlem sonrası cinsel ilişkide bulunmak ve vajinal tampon kullanmak sakıncalı olabilir.

HSG İçin En İdeal Zaman Nedir?

HSG çekimi için en uygun dönem adet bitiminden bir kaç gün sonrasıdır.
Adet döneminde “HSG” filmi çekimi önerilmez.

HSG Çekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

HSG çekim işlemi sırasında rahim içine enjekte edilen sıvı opak madde tüplere geçip batına geçerken bir miktar acı hissedilmesi normaldir. Bu acı dayanılmayacak düzeyde değildir. Yalnızca bir kaç dakika sürmektedir. Yine de bazı hastalar hiç ağrı çekmemek için doktorlarından genel anestezi yapılarak (uyutularak) ilaçlı rahim filmi çekilmesini isteyebilirler.

HSG Nasıl Yorumlanır?

Normal ve tüpleri iki taraflı açık bir HSG filminde rahim kenarları keskin olmayan bir üçgen şekilde görülmektedir. Rahimin altında ise vajina ve rahim ağzı kanalı gözlenmektedir. Rahimin yan taraflarında sağlı sollu kılcal yapılar fallop tüpleridir. Bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğu içinde yayılarak dağıldığı görülür. Rahim içine hiç sıvı ulaşamadığında bu durum bir rahim ağzı kanalı tıkanıklığını gösterir. Rahim içinin üçgen yapısı içerisinde “lekeler” görüldüğünde ise bu durum rahim içindeki bir yapışıklığın ibaresi, rahim içi üçgen yapısı bozulduğunda ise bu durum doğuma bağlı bir rahim kusurunun belirtisi olarak yorumlanır. Kılcal yapılar yani tüpler görülemediğinde ya da bu yapıların devamında sıvının karın içi boşluğuna dağılımı gözlenemediğinde ise bu durum tüplerin tıkalı olduğunun bir göstergesidir.

Whatsapp'tan Bize Yazın