Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara

Günümüzde çeşitli sebeplerde gebeliğin sonlandırılmasına verilen isimdir. İstenmeyen gebelikler için kürtaj işlemi “yasalar” çerçevesinde şekillendirilmiştir. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan kürtaj operasyonu kullanılan yöntem bakımından  farklılık gösterebilmektedir. Her hastanede ya da klinikte kürtaj yöntemi bir olmamakla birlikte uygulama açısından doktorun bilgisine ve deneyimine göre de değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Kürtaj, Ankara gibi gelişmiş şehirlerde sıklıkla vakum tekniği ile yapılmaktadır. Gebeliğini sonlandırmak amacıyla kürtaj işlemine karar vermiş bir kadın, 18 yaş üzerinde ve bekar ise kendi rıza ve imzasıyla, evli ise eşinin izni ile, 18 yaştan küçük ise ailesinin izni ile kürtaj yaptırabilir.

Kürtajı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Gebeliğin sonlandırılması hususunda çeşitli sebep ve argümanlar bulunabilir. Ancak, kürtajın gerektiği durumlar ise daha farklı kategorilerde yer alır ve acil olarak müdahale edilmesi gereken bir duruma dönüşebilir. Kürtajın acilen uygulanması gereken durumlardan bazıları aşağıdaki gibidir :

  • Servikal internal os (Rahim ağzı) kapalı olsa bile kadının yaşamını tehlikeye sokacak ölçüde vajinal kanamaların varlığı,
  • Servikal internal osun açık olduğu durumlarda,
  • Uterusteki gebelik materyalinin bir bölümünün düşmesi,
  • Kanamaların fazlalığı sonucunda düşüğün başlaması,
  • Enfeksiyon tehlikesi

Kürtaja Hazırlık Nasıl Yapılır? 

Kürtaj öncesi hazırlık aşamalarında hasta ve jinekolog tüm detaylar ile ilgili koordine içinde olmalıdır. Kürtaj, hangi sebeple yapılacak olursa olsun (gebelik sonlandırmak ya da kadın hastalıkları nedeni ile) kürtaj öncesi hazırlık çok dikkat edilmesi gereken önemli bir dönemdir. Bu süre içinde doktorun tavsiyelerine kesinlikle uyulması gerekir. Hastanın sağlığı ve kürtaj operasyonunun başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için bu iş birliği içinde olma durumu şarttır. Kürtaj işlemi sırasında sigara ya da alkol kullanımına bağlı olarak “uyuşmama” gibi durumlar ve işlem sırasında karşılaşılabilecek problemleden kaçınmak için mutlaka kürtaj gününden 1 gün önce bu tür zararlı alışkanlıkları sonlandırmak gerekmektedir.

Kürtaj Yapılabilmesi İçin Gebeliğin En Az Kaç Haftalık Olması Gerekir? 

Kürtaj yapılabilmesi için gebelik haftasının 5 haftadan büyük olması gerekir. Bunun sebebi gebelik kesesinin ancak bu haftadan sonra kanülle alınabilir duruma gelmesidir. Önceki haftalarda embriyo ve çevresinde oluşan kese henüz çok küçük olacağından rahim içinde parça kalma riski veya embriyo ve kesesinin hiç alınamama riski doğabilir. Bu sebeple vajinal ultrason muayenesinden sonra kürtaj işleminin yapılacağı tarih aralığı doktor tarafından belirlenir. Yasal süre olan 10 hafta dolmadan önce hasta ile gün planlanarak kürtaj işlemi yapılmalıdır.

Kürtaj Nasıl Yapılır? 

Gebeliği sonlandırmak istenen hasta, jinekolojik muayene masasına yattığında doktor tarafından ultrason ile gebeliği ve rahmi kontrol edilir. Anestezi alımından sonra vakum aspirasyon ya da diğer tekniklerle kürtaj işlemi başlatılır. Rahîm ağzı genişletilir ve içeriye doğru sokulan alet, rahmi düz bir şekle kavuşturur. Karmen enjektörü ise rahîmden içeri itilir ve negatif basınçla vakumlama işlemini tamamlanır. Ultrason ile vakumla kürtaj işlemini devamlı kontrol eden doktor “gebelik materyali” kalmadığına emin olduğunda kürtaj işlemini sonlandırılır.

Kürtaj Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Doktor görüşleri “kürtaj sonrası” hasta ve hastanın rahim sağlığı açısından çok önemlidir. Doktorun bilgisi dâhilinde hasta ilaç kullanımına devam edebilir. Sigara, alkol ya da kafeinli içeceklerin tüketimine en azından bir süre ara vermek gerekebilir.

Ankara Kürtaj Fiyatları

Kürtaj düşünen hastaların genellikle merak ettiği konulardan birisi de “Ankara’da kürtaj ne kadar?” sorusunun cevabıdır. Ankara’da kürtaj yaptırmanın maliyetleri gebelik haftasına, doktordan doktora ve işlemin yapılacağı merkeze göre değişir. Gebelik haftası arttıkça kürtaj fiyatları da artar. Çünkü bu durumda işlemin zorluğu ve riski artmaktadır. Bu durum da Ankara kürtaj fiyatlarını etkilemektedir. Ankara vakumla kürtaj fiyatlarını değiştiren en önemli faktörlerden birisi ise işlem sırasında kullanılacak olan anestezi şeklidir. Genel anestezili vakumla kürtaj fiyatı lokal anestezi ile kürtaj fiyatından daha yüksektir. Çünkü genel anestezili kürtajda işlemde anestezi uzmanı bulunurken, lokal anestezili kürtajda anestezi uzmanına gerek bulunmamaktadır. Genel anestezili vakumla kürtaj fiyatına gelen Anestezi Uzmanın ücreti de eklenir. Anestezi Uzmanlarının da çalışma şekilleri ve ücretleri doktordan doktora ve klinikten kliniğe değişmektedir. Ayrıca Ankara kürtaj fiyatları işlemin yapıldığı doktordan doktora da farklılık gösterebilir.

Whatsapp'tan Bize Yazın