Kısırlık (infertlite)

Kısırlık Infertilite Tedavisi Ankara

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Çiftlerin genellikle 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmesi sonucunda gebelik ihtimali oldukça yüksektir. Ancak, çiftler düzenli cinsel ilişki yaşıyor ve buna rağmen gebelik oluşmuyor ise 1.yılın sonunda infertilite tedavisi düşünülebilir.

 Kısırlık, kadında hiç gebeliğin oluşmaması ya da önceden gebelik oluşmuş olsa bile başka bir gebeliğin oluşmaması şeklinde de olabilir. Yaş ilerlemesi kısırlık için en yaygın sorunlardan biridir. Kadının özellikle 35 yaşından büyük olması durumunda, doğurganlık yeteneğinin azaldığı görülmektedir. Ancak 35 yaşından küçük olan çiftler, anne adayının gebe kalabilmesi için bir sene beklemeli, bu süre içerisinde düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmelidir. 35 yaşından büyük olan çiftler bakımından bekleme süresi ise genellikle 6 aydır. Buna rağmen gebelik gerçekleşmiyorsa mutlaka bir hekime başvurmalı ve kısırlık tedavilerine başlamalıdır.

Kadın ve erkekte eşit oranlarda görülen kısırlık sorunu, %10’luk bir oranda iki taraf için de hiçbir sebep saptanamaması durumunda yine de görülebilir. Kısır kadınlar yaklaşık %30 oranında birincil infertil iken, %70 oranında daha önce bir veya daha çok gebelik olmuştur. 15-44 yaş aralığındaki kadınların %8-10 kadarı gebe kalmada sorun yaşayabilir. İnfertilite tedavisinde doktorun görevi problemi teşhis ve tedavi etmekle birlikte,  hiçbir sorun olmasa dahi hastanın gebe kalma şansını değerlendirerek infertil çifti bilgilendirmektir. Döllenme kapasitesinin daha az olduğu genellikle 35 yaş ve daha üzeri kadınlarda yapılan tetkikler sonucu sorun gözükmese bile hamile kalmak için gereken sürenin kısaltılması gerektiğinden tüp bebek tedavisi denenebilir.

Kısırlık Tedavisi Ankara

Kısırlık tedavileri, çiftin kısırlık sebeplerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle de standart bir süre vermek yanlış olacaktır. Çiftin tedavi boyunca sabırlı olması oldukça önemlidir. Kısırlık tedavileri bazı durumlarda bir ay sürerken, gebe kalmaya engel olan sebeplerin tedavi edilmesine bağlı olarak 6 ay da sürebilmektedir. Aşılama ya da planlı cinsel ilişki gibi yöntemler daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Whatsapp'tan Bize Yazın