Kürtajın Riskleri

Riskleri Açısından Kürtaj

Kürtaj sırasında oluşabilecek riskler çok az olmasına rağmen, cerrahi bir işlem olması nedeniyle yine de bazı riskleri bulunmaktadır. Ancak teknolojinin tıp bilimine de yaptığı katkılar nedeniyle günümüz de artık modern aletler kullanıldığından bu riskler çok ender olarak görülmektedir. Kürtajı işini bilen uzman hekimlerin yapması bu riskleri minimuma indirir. Ankara’da kürtaj konusunda araştırma yapmakta iseniz şu anda emin ellerdesiniz demektir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi oluşabilecek önemli risklerden bazıları aşağıda açıklanmıştır.

  • Perforasyon (Rahim Delinmesi): Gebe rahminin yumuşak bir yapıda olması nedeniyle dikkatsiz bir şekilde yapılan müdahaleler sonucu delinme riski bulunmaktadır. Bu risk gebelik yaşı arttıkça artış gösterir. Delinen alan büyük ve kanamalı ise hasta acilen ameliyata alınır.
  • Enfeksiyon: Steril olmayan bir ortamda yapılan cerrahi müdahaleler veya hastanın ihmalleri neticesinde enfeksiyon oluşabilir. Bu durum fallop tüplerinde hasara ve rahim içi yapışıklığa yol açar.
  • Parça Kalması (Rest Plasenta): Kürtajdan sonra parça kalması yoğun kanamaya sebep olur. Kürtaj işlemi tekrarlanır.
  • Rahim İçi Kan Birikmesi (Hematometra): Nadiren görülür ve ağrılıdır. Rahim ağzı kapanır bu durum kan birikmesine yol açar.
  • Başarısız İşlem: Rahme önceden yapılan rahim ağzı yaraları, konisazyon, sezaryen ameliyatlar, doğumsal rahim şekil bozuklukları, çift rahim anomalileri gibi müdahalelerden dolayı rahim ağzı açılamaz ve işlem gerçekleştirilemez.
  • Yapışıklık Sendromu (Asherman): Kürtaj sonrası kısırlığa yol açan sebeplerdendir. Rahim içi duvarlarda gelişen yapışıklık neticesinde adet görememe halidir. Kürtaj sonrası enfeksiyonu sebebiyle oluşur. Tedavi olarak spiral takılır. Hormon ilaçları kullanılır.
  • Gebeliğin Devam Etmesi: 5 haftalıktan erken olan gebeliklerde, gebelik kesesinin rahim içinde görüntülenemeden kürtaj işlemi yapılırsa gebelik devam edebilir. Bu sebeple kürtaj işlemi yapıldıktan sonraki 7-10 gün içerisinde yapılacak doktor kontrolü önemlidir.
Whatsapp'tan Bize Yazın