Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Doktor görüşleri “kürtaj sonrası” hasta ve hastanın rahim sağlığı açısından çok önemlidir. Doktorun bilgisi dâhilinde hasta ilaç kullanımına devam edebilir. Sigara, alkol ya da kafeinli içeceklerin tüketimine en azından bir süre ara vermek gerekebilir.

Kürtaj Sonrası Görülebilecek Komplikasyonlar

Kürtaj işlemi cerrahi bir işlem olmasının yanı sıra rahim içi yani iç organa yapılan müdahale olması sebebiyle ağrılı ve kanamalı bir işlemdir. Rahime yapışan ve büyümeye devam eden fetüsün alınması işleminin kanama yaratması normaldir. Doktor kan grubuna göre kanı kürtaj işlemi sırasında verebilir. Kürtaj işlemi sonlandığında ise vajen bölgesi temizlenir ve antiseptik solüsyonlar ile steril hale getirilir.

Kürtaj sonrasını takip eden günlerde lekelenme tarzında kanama olması olağandır. Çünkü, rahim bölgesinde yapılan müdahale sonucunda kanamanın olması normaldir. 2 haftayı geçen bir kanama söz konusu ise ve bu kanamalarda parçalara rastlıyorsanız tekrar kürtaj olduğunuz doktordan randevu alabilir ve muayene olabilirsiniz. Gebelik materyallerinin alınması esnasında yaşanılan herhangi bir komplikasyon ya da gebelik materyalinin tam olarak çıkartılamaması çok az bir ihtimal olsa da gelişmiş olabilir. Bu nedenle, çok fazla kanama varsa ve parçalar görülürse mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki 

Kürtaj sonrası cinsel ilişki, çiftlerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Özellikle aktif cinsel yaşamı olan çiftler bebek sahibi olmaya hazır olmadığında kürtaj seçeneğini değerlendirmektedirler. Ancak, kürtaj sonrası cinsel yaşama dönme konusunda bir süre beklemekte fayda vardır. Çünkü, kürtaj sonrası rahim bölgesinde enfeksiyon ve cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların olma ihtimali oldukça riskli bir durum olacaktır. Bu nedenle, kürtaj sonrası cinsel ilişkiye bir müddet ara vermek iyi bir seçenek olacaktır. Genelde bu süre 10-15 gün olarak bilinse de kürtaj işlemi sonrasında doktorunuz cinsel ilişki için beklenilmesi gereken süre konusunda size bilgi verecektir.

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj işlemi sonrasında gebe kalma olasılığının oldukça fazla olduğu yapılan araştırmalar ve klinik vakalar sayesinde tespit edilmiştir. Rahmin daha açık olması ve spermlerin tekrar rahme yerleşmesi sebebiyle gebelik oluşabilmektedir. Kürtaj sonrası oluşan gebeliklerde rahim kendini yenilemeye fırsat bulamayacağı için gebelikte problemler yaşanabilmektedir. Hem annenin psikolojik ve fizyolojik sağlığı hem de bebeğin yaşamının tehlikeye atılmaması için kürtaj sonrası cinsel ilişki yaşanacak ise doğum kontrol yöntemlerini kullanmak en iyi seçenek olacaktır.  Kürtaj sonrası ilk adet kanaması gerçekleştikten sonra rahîm kendini toparlamış ve onarmış olacaktır. Eğer doktorunuz tarafından aksi belirtilmemiş ise işlemden bir ay sonrasında gebelik oluşmasının bebek ve anne sağlığı açısından bir tehlikesi yoktur.

Whatsapp'tan Bize Yazın